فتوشاپ چیست به همراه تاریخچه و کاربرد آن

فتوشاپ چیست به همراه تاریخچه فتوشاپ

فتوشاپ چیست ؟

حتما تاکنون برایتان سوال پیش آمده که کارت ویزیت ، بنر ، پوستر و دیگر طرح های گرافیکی پیرامون خود، چگونه و با چه نرم افزاری ساخته شده اند. اگر در زمینه گرافیک و ویرایش عکس، حتی تخصصی هم نداشته باشید، حتما تا به حال نام فتوشاپ را شنیده اید.

فتوشاپ یک نرم افزار فوق العاده قدرتمند در زمینه خلق، تدوین و ویرایش عکس می باشد که امروزه بسیاری از عکاسان و طراحان گرافیک از این نرم افزار به صورت حرفه ای استفاده و تصاویر خود را خلق و یا ویرایش می کنند. ( تصویر بالا نیز با همین نرم افزار طراحی شده است )

تاریخچه فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ توسط توماس نول (Thomas Knoll) که در ایالات مشیگان در آمریکا زندگی می کرد، خلق گردید. توماس نول یک فرد علاقه مند به عکاسی بود که علاوه بر عکاسی در برنامه نویسی نیز مهارت داشت. جان نول (John Knoll) برادر توماس نیز یک برنامه نویس بسیار ماهر بود که با سیستم عامل میکینتاش برنامه نویسی می کرد.

روزی توماس برای پایان نامه خود عکاس هایی تهیه کرد که این عکس ها برای قرار گیری در پایان نامه وی نیاز به ویرایش داشتند. توماس برای ویرایش عکس های پایان نامه خود یک اپل مکینتاش پلاس تهیه کرد ولی اپل مکینتاش پلاس قادر به نمایش سطوح خاکستری تصاویر نبود که همین امر سبب شده تا توماس خود دست به کار شود.

خلق نرم افزار فتوشاپ

توماس اقدام به برنامه نویسی چند برنامه به صورت مجزا نمود که هریک از آن ها از ویژگی هایی برخوردار بودند.

برادر وی جان زمانی که برنامه های نوشته شده، توسط توماس را دید، بسیار شگفت زده شد و به وی پیشنهاد یکپارچه سازی آن ها را داد. با یکپارچه سازی برنامه های نوشته شده و افزودن قسمت های مختلف به آن در نهایت در سال 1988 آن ها نرم افزاری با عنوان ایمیج پرو (Image Pro) را خلق نمودند.

پس از خلق نرم افزار ایمیج پرو جان پیشنهاد تجاری سازی آن را مطرح نمود که با استقبال توماس همراه گردید.

با معرفی این نرم افزار بسیاری از شرکت ها شیفته آن گردیدند که در این بین شرکت باری اسکن از سایرین بسیار مشتاق تر بود و در نهایت با بستن قرار داد، این امکان فراهم شد تا نرم افزار برادران نول با نام فتوشاپ در کنار اسکنر های شرکت بارنی اسکن به فروش برسد.

ارائه فتوشاپ به بازار

جان نیز در سال 1988 اقدام به بارگذاری پیش نمایشی از نرم افزار فتوشاپ در شرکت ادوبی نمود که این عمل موجب آغازی برای ارائه این نرم افزار توسط شرکت ادوبی گردید.

لوگو فتوشاپ

لوگو نرم افزار فتوشاپ

پیشرفت چشمگیر فتوشاپ

در ابتدا ، نرم‌افزار فتوشاپ رنگ و ابزارهای کاملی نداشت و در بعضی از بروزرسانی‌ها به دلیل مشکلات نرم‌افزاری (در برنامه‌نویسی) مخاطبان از آن ناراضی بودند و سعی می‌کردند از نسخه‌های پیشین استفاده کنند تا زمان انتشار نسخه بهتر و جدیدی با امکانات بیشتر فرابرسد.

اما امروزه شاهد پیشرفت بزرگ فتوشاپ در زمینه های مختلف طراحی و ویرایش عکس هستیم و او اکنون برترین نرم افزار در این زمینه شناخته خواهد شد.

اکنون که تاریخچه فتوشاپ و پاسخ پرسشتان ( فتوشاپ چیست ؟ ) را دریافت کردید و اگر علاقه به یادگیری این نرم افزار قدرتمند و پولساز هستید وقت آن است که این نرم افزار را فرا بگیرید. اولین قدم در یادگیری فتوشاپ نصب این نرم افزار است که برای یادگیری این نرم افزار می توانید بر لینک زیر کلیک کنید.

آموزش نصب فتوشاپ به صورت تصویری